Diğer Yöntemler

ileSivilce

Diğer Yöntemler

SİVİLCE CERRAHİSİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

a- Komedon temizliği:

Sivilce tedavisinde sivilceleri, açık ve kapalı komedonları boşaltmak tedavide çok önemlidir. Bu işlem dermatolojik olarak yapılan bir cilt temizliğidir. Çoğu kez güzellik salonlarında yapılan cilt bakımı ile karıştırılır.

Komedon temizliğinde kapalı ve açık komedonların yanısıra kist, nodül ve püstül gibi iltihaplı sivilceler boşaltılabilir.

Komedonların özel aletlerle nazikçe çıkarılması, hastanın komedonlardan rahatça ve kısa sürede kurtulmasını sağlar. Ayrıca bu komedonların iltihaplı sivilcelere dönüşmesi engellenmiş olur.

Komedonların ağızları steril bir enjektör ucuyla açılır. Bu iş için özel yapılmış steril aletlerle, komedonun etrafına basılarak yağ butonun çıkması sağlanır.

Komedon temizliğinden sonra ilaç kullanılmazsa, komedonlar tekrar çıkabilir. Açık komedonlar 24-40 gün sonra, kapalı komedonlar 30-50 gün sonra tekrar ederler. Komedon temizliği, uygun vakalarda, dikkatli yapılması gereken bir işlemdir.

Komedon temizliği, komedonla seyreden sivilcede tedaviye mutlaka eklediğimiz bir yöntemdir. Retinoid gurubundan bir ilaçla tedaviye başlarız. 3 hafta sonra komedonların içindeki yağlar gevşer ve kolay temizlenebilir hale gelir. Bu süreden sonra komedon temizliği yapmaya başlanır.

2-3 haftada bir komedon temizliğine devam edilir. İlaçla tedavi esnasında komedonların temizlenmesi, hastalarda hızla düzelmeye neden olur. Sadece ilaç tedavisi ile komedonların yok olması aylar sürer. Ayrıca komedonlar sıklıkla iltihaplı sivilcelere dönüşerek iz kalma olasılığı artar.

İsotretinoin tedavisi sırasında da komedon temizliği özellikle yapılmalıdır. Çünkü bu ilaçla komedon oluşumu durur ama komedonların yok olması çok uzun sürer.

Ayrıca, isotretinoin ile tedavinin başlarında, büyük kapalı komedonları derin ve iltihaplı sivilcelere dönüştürerek sivilcelerin artmasına neden olur. Komedon temizliği bu tedavinin daha çabuk ve izsiz olmasını sağlamaktadır.

Dev kapalı komedonlardan (büyük yağ butonları) oluşan sivilcelerde en etkili tedavi yöntemi komedon temizliğidir.

Sürülerek veya ağızdan verilen destekleyici ilaçların yanısıra komedon temizliği yapılması hastaların daha çabuk  iyileşmesini sağlar.

Komedon temizliğini, bu konuda tecrübeli birisinin yapması çok önemlidir. Çünkü iyi temizlenemeyen komedonlar, hızla iltihaplı ve derin sivilceye dönüşürler.  Böylece hem sivilceler artar ve iz kalma olasılığı yükselir.

Komedon temizliği, komedonlu sivilcede çok faydalıdır. Tedavinin yarısını oluşturur. Bilinçli yapılan komedon temizliği iz bırakmaz. Tam tersi iz kalmasına mani olur.

Ayrıca isotretinoin tedavisi esnasında da komedon temizliği yapılabilir. Çünkü bu ilaç komedonlara çok geç etkiler. Ayrıca komedonları aktive ederek iltihaplı sivilce oluşumuna sebep olur. Bu da iz kalma olasığını arttırır.  Bu tedavi esnasında komedon varsa mekanik olarak temizlenmelidir.

Tedaviden sonra sivilce tekrarını engellemek için 2-4 ay aralıklarla komedon temizliği yapılmalıdır. Kendi haline bırakılan  yağlı ciltlerde sivilce tekrarı daha sık görülür.

b- Kistlerin boşaltılması:

Dikkatli bir şekilde ve steril koşullarda kist ve abseler boşaltılarak, bu lezyonların ilerlemeden çabucak iyileşmesi sağlanabilir.

c- Sivilce içine kortizon injeksiyonu:

Kist ve abse şeklindeki sivilce içlerine, çok küçük miktarda kortizon enjekte edilerek sivilcenin çabucak iyileşmesi sağlanır. Seyreltilmiş ve az miktarda kortizon injekte edilir.

Enjeksiyondan 2 gün sonra sivilce iyileşir. Bu yöntemden sonra bazen geçici olarak deride çökme meydana gelebilir. Dermatolog tarafından, uygun vakalarda yapılabilir.

Sivilce içine kortizon enjeksiyonu, severek ve sıklıkla uyguladığımız bir yöntemdir. Bu yöntemle büyük sivilcelerin hızla gerilemesi, hastanın moralini düzeltir. Ayrıca uzun süre ciltte duran sivilceler deride iz bırakır. Sivilce içine kortizon enjeksiyonu ile bu olasılık da giderilmiş olur.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

1 yorum

Sivilceli ÇocukYayın tarihi  11:23 am - Nis 29, 2017

Yaşım 11 yüzümde kapalı akne var nasıl geçer

Bir cevap yazın