Erişkin Yaşta Sivilce Nedenleri?

ileSivilce

Erişkin Yaşta Sivilce Nedenleri?

SİVİLCELER ERİŞKİNLİKTE NİYE  OLUŞUR?

YETİŞKİNLİK VE SİVİLCELER

Sanılanın aksine, sivilce sadece ergenlik çağında görülen bir hastalık değildir. Sivilce erişkin kişilerde de sıklıkla görülebilmektedir.

Erişkin kadınların yaklaşık yarısından fazlasında, erkeklerin ise dörtte birinde sivilce şikayeti olmaktadır. Erişkin döneminde sivilce, kişilerde psikolojik, sosyal ve fiziksel sorunlar yaratmaktadır.

Son yıllarda sivilce şikayeti ile başvuran kadınların yaş ortalaması 20’li yaşlardan 30’lu yaşlara çıkmıştır. Bunun nedeni, sivilcede artış veya daha çok hekime başvurma olabilir.

Erişkin yaşlarda ve 30 yaşlarından sonra devam eden sivilce, önemlidir. Ciltteki kollajen kaybı nedeniyle, bu dönemde ortaya çıkan sivilceler daha çok iz bırakmaya meyillidirler.

Kadınlarda geç dönem sivilcesi, iki farklı tipte karşımıza çıkabilir:

1. İnatçı olarak devam eden sivilce: Ergenlik çağındaki sivilceler erişkinlik çağında da devam eder. Hastalarda sürekli sivilce vardır. Adet öncesinde, sivilcelerde artış görülür.

2. Geç olarak başlayan sivilce: Ergenlik çağında sivilcesi olan ve daha sonra iyileşmiş hastalarda veya daha önce sivilce problemi yaşamamış hastalarda da görülebilir.

Çene ve ağız etrafında, adet öncesi alevlenen kırmızı, iltihaplı sivilceler görülür.  Bazı hastalarda ise, birden bire başlayan yaygın sivilcelenme ortaya çıkabilir.

Erişkin sivilcesinde, derin, kırmızı, iltihaplı sivilceler daha çok görülür. Çene, ağız çevresinde yoğunlaşır ve iz bırakmaya meyillidir.

Erişkin dönem sivilcesini stres çoğaltmaktadır. Yoğun sigara içenlerde daha şiddetli sivilce oluştuğu saptanmıştır. Ayrıca yanlış kozmetik ürün kullanımı da sivilce oluşumunu arttırmaktadır.

Cilt bakım ürünleri, temizleyiciler, makyaj ürünlerinden fondöten, pudra ve güneşten koruyucular sivilce nedeni olabilirler. Yine hormon problemleri, erişkin dönem sivilcesine neden olabilir. Yapılan tüm araştırmalara rağmen bazen bir neden saptanmayabilir.

Bu durumda, ergenlik çağı sonrası sivilcesi (erişkin sivilcesi) tanısı konulur. Bu dönemdeki sivilce tedavileri, ergenlik çağına göre daha zordur. Tedaviye yanıt daha geç alınır ve daha ağır ilaçlar gerektirebilir.

Günümüzde sivilce genç kadınları çok etkilemektedir. Erkeklerde de ergenlik çağından sonra sivilce devamı görülmektedir. Ancak kadınlarda erişkinli çağı sivilce şikayeti çok yaygındır.

Buna günümüzün stresli yaşamı, kullanlan  makyaj malzemeleri ve hormon dengesizlikleri yol açmaktadır.

Erişkinlik çağı sivilceleri tedaviye geç ve güç yanıt verir. Ancak tekrar etme olasılığı ergenlik sivicelerine göre daha düşüktür.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın