Lazerle Sivilce Tedavisi

ileSivilce

Lazerle Sivilce Tedavisi

Sivilcede ilaç dışındaki tedaviler nelerdir?.

Sivilce tedavisinde en önemli tedavi şekli sürme ve ağızdan ilaçlardır. Bu ilaçlar olmadan sivilce tedavi yapmak çok zordur. Ancak bazı sivilce tiplerinde ilaç tedavileri yardımcı tedaviler olmadan geç ve güç yanıt vermektedir. Özellikle sürme ilaç tedavilerinde yardımcı tedaviler yapılmadığı  zaman çoğu kez tedaviden sonuç alınamamaktadır.

Genel olarak ağızdan isotretinoin verildiğinde tüm hastalar iyileşir. Ancak bu ilaç başlanırken hastanın yüzünde çok sayıda beyaz yağ butonu (kapalı komedon) varsa ve bunlar birde büyükse tedavinin ilk aylarında alevlenerek sivilceye dönüşürler. Bu ilacı kullanırken komedonlar aşırı iltihaplanır ve iyileşmeleri uzun sürerse iz kalma ihtimali ortaya çıkar. Bu yüzden tedaviden önce veya tedavi sırasında kapalı komedonların tıbbi olarak  temizlenmesi hem iyileşmeyi hızlandırır hem de iz kalmasına engel olur.

Ağızdan ilaç kullanmayanlarda sürme ilaçların kapalı komedonları temizlemesi çok uzun sürer. Bu yüzden sivilce tekrarları bitmek bilmez. Tedavi sırasında tıbbi temizlik yapmak iyileşmeyi 6-12 aydan 2-4 aya çeker. Ayrıca hızlı iyileşm sağladığı için iz kalmasına engel olur.

Tedavileri tamamlanmış ama akneye eğilimli ciltlerdeihtiyaca göre yıl içnde 3-6 kez tıbbi cilt bakımı yapılması sivilce tekrarlarını engeller.

Hafif derecedeki sivilcelerde meyve asit peelingleri ve ev ürünlerini kullanmak iyileşmeyi sağlarken lekeleri de giderebilir.

Lazerle sivilce tedavisi ışık tedavilerini ağızdan veya sürme ilaçlar kullanılırken yapmak, hem sivilcelerin hızla sönmesini sağlar hem de ize meyilli hatta iz bırakmış bir akneyse iz tedavisini sağlar.

Uzm. Dr. Güneş Ertürk

 

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın