Sivilce Hakkında Yanlış Bilinenler!

ileSivilce

Sivilce Hakkında Yanlış Bilinenler!

SİVİLCE HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

Sivilce dünyada en yaygın cilt hastalığı olduğundan, hemen herkes yaşamının belli bir döneminde sivilceden etkilenmektedir. Günümüzde, sivilce ve tedavisi hakkındaki önemli gelişmelere rağmen, halk arasında şaşırtıcı yanlış bilgiler dolaşmaktadır.

Aile bireyleri arasında, arkadaşlar arasında ve magazin dergilerinde bu yanlış bilgilere sürekli olarak yer verilmektedir.

Bu yanlış bilgiler, sivilceden muzdarip pek çok kişide yanlış uygulamalara yol açarak sivilcelerini daha da çoğalmasına neden olabilmektedir.

Sivilceyle ilgili en çok sorulan ve yanlış bilinenler şunlardır:

Sivilce pislikten kaynaklanır

Sivilcenin pek çok nedeni vardır, ama pislik bulardan biri değildir. Tam tersine, yüz ve vücudu aşırı yıkamak (günde 2-3 kereden fazla) sivilceyi azdırabilir. Aşırı ovalamak, yıkamak, fırçalamak cildi hem tahriş eder hem de sivilceyi arttırır.

Sivilce ergenlik dönemi hastalığıdır, büyüyünce geçer

Bu düşünce aslında zararlıdır. Birincisi, ergenlik döneminde sivilcenin tedavisi yerine beklenmesine yol açar. Ancak bu, hem sivilce izlerinin kalıcı olmasına hem de kişinin özgüveninin azalmasına yol açar.

İkincisi, ergenlikten sonra sivilce devam edebilir ve sivilce her yaşta görülebilir. Herkeste sivilcenin şiddeti ve şekli, başlama yaşı ve bitiş yaşı farklıdır. Tedavilerde bu farklılıklara göre düzenlenir.

Sivilce sadece kozmetik bir problemdir

Sivilce kişinin dış görünümünü etkiler. Sivilce kişinin genel sağlığını etkileyecek derecede ciddi bir hastalık değildir. Ancak, sivilce genellikle öz güveni azaltır hatta depresyona bile yol açabilir.

Ayrıca sivilceler geçse bile, deride kalıcı izlere ve duygusal anlamda kalıcı hasara neden olabilir. Bu yüzden sivilce ufak bir problem değildir ve mutlaka bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

Üzerine kurutucu sürmek, sivilceyi tedavi eder

Maalesef bu bilgi doğru değildir. Uzun yıllardır reçetesiz ürünlerin sivilceyi tedavi ettiği iddia edilmektedir. Bu tür ürünler, sivilcenin geçici olarak kurumasını sağlamakta ancak kökenini tedavi etmediğinden, şikayetler devam etmektedir.

Sivilce tedavisinde en doğru tedavi şekli, ilaçları, şikayetlerin görüldüğü cilt bölgesinin tümüne ve her gün uygulamaktır.

Makyaj sivilce nedenidir

Günümüzde pek çok makyaj malzemesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu makyaj malzemesi sivilce yapmayacak şekilde üretilmektedir.

Yine de sivilceye eğilimli cilde sahip olanlarda, özellikle fondoten, pudra, ruj, parlatıcı, allık,  temizleme süt ve kremleri ve nemlendiriciler sivilce nedeni olabilir veya varolan sivilceyi arttırabilir.

Kozmetik ürün alırken, bunların non-komedojenik ve yağ içermeyen (oil-free) ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Egzersiz yaparken ve güneş altında iken, makyaj yapılmamalıdır. Çünkü makyaj ter yoluyla cilt yüzeyine yayılarak, gözenekleri tıkayabilir.

Güneşlenmek sivilceyi kurutur

Az miktarda güneşlenmek başlangıçta sivilcenin görünümünü düzeltebilir. Güneşin kurutucu ve antibakteriyel etkisi ile sivilceler azalır ve hafif bronzluk, lekeleri daha az görünür kılar.

Ancak aşırı güneşlenmek veya solaryum, ölü deri oluşumunu arttırarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ayrıca sivilcelerden geriye kalan kahverengi lekelerin daha da koyulaşmasına neden olur. Çok güneşlenmek, deride ışık hasarı yaparak sivilce izlerinin kalıcı olmasına neden olabilir.

Güneşin deri kanser riskini arttırdığı da bilinmektedir. Bu yüzden güneş altında yağsız yani oil-free, en az 15 faktörlü ve UVA ve UVB’ ye etkili güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Ciltte tonik kullanılması ve cildi keselemek sivilceyi durdurur

Sivilce kirlilik nedeni ile meydana gelmediğinden, cildin aşırı yıkanması gerekli değildir. Cildi aşırı ovalamak veya keselemek veya partiküllü peeling yapmak, cildi tahriş ederek infeksiyon riskini ve sivilceleri arttırır.

Aynı şekilde alkol içeren tonikler de cilt için gerekli yağı uzaklaştırarak, ciltte kuruluk ve tahriş yapar. Sonuç olarak daha fazla yağ salgılanmasına neden olur. En iyi sonuçlar, alkol içermeyen tonikler ve hafif peeling ürünleri ile alınır.

Stres sivilce nedenidir

Stres fazlaca suçlanmış olsa da, bir yandan doğruluk payı da vardır. Stres sivilce nedeni değildir ancak sivilceyi alevlendiren bir etkendir. Stres esnasında vücut uyarılır ve fazla miktarda kortizol salgılanır.

Kortizolde yağ bezlerini daha fazla çalıştırır. Stres kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Evlilik hazırlığı veya uzun bir yolculuk bile stres yaratabilir.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın