Sivilce Hangi Yaşlarda Görülür?

ileSivilce

Sivilce Hangi Yaşlarda Görülür?

SİVİLCE HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR?

Ergenlik ve sivilce:

En yaygın ve en şiddetli sivilceler ergenlik çağında görülür. Kızlarda 14-17 yaş, erkeklerde 16-19 yaş, sivilcenin en sık görüldüğü yaşlardır. Genellikle 20-25 yaşlara doğru sivilceler geçmeye başlar.

Ergenlik çağının başlaması ile birlikte erkeklik hormonları (testesteron ve dehidrotestesteron), hem kızlarda hem de erkeklerde salgılanmaya başlar. Bu hormonlar, yağ bezlerinden yağ salgılanmasını uyarır.

Bu olay, ergenlik çağında yağlı cilt ve sivilcenin yaygın olduğunu açıklamaktadır. Doğal olarak erkeklik hormonları erkeklerde daha fazla olduğu için, sivilce problemi erkeklerde daha yaygın olmaktadır

Ergenlik çağının başlangıç döneminde genellikle tedaviye çok çabuk yanıt alınır. Klasik antibiyotik ve haricen uygulanan ilaçlar hemen etkili olur. Ancak vücut gelişip hormonlar iyice arttıkça, tedaviye alınan yanıt yavaşlar ve daha yoğun tedaviler gerekebilir.

Erişkinlik dönemi sivilcesi:

Sivilce sadece ergenlik döneminde ortaya çıkan bir hastalık değildir. 25 yaşlarında kadınlarda %12 ve erkeklerde %5, 45 yaşlarında ise kadın ve erkeklerde yaklaşık %5 oranında sivilce görülmektedir.

Pek çok kadında, ergenlik çağı sonrasında, adet öncesi sivilceler olabilir.  Eğer doğum kontrol hapı kullanılmıyorsa, normal adet periyodunda östrojen orta dönemde pik yapar ve daha sonra adete yakın dönemde östrojen seviyesi düşer.

Yumurtlama döneminden sonra ise, yumurtalıklar progesteron salgılar. Bu hormon, yağ kanallarını uyarır. Fazla yağ salgılanması ise sivilce oluşumuna yol açar.

Hormonlar bazı hamilelerde, sivilce oluşumundan sorumludur. Gebelikte salgılanan hormonlar nedeniyle oluşan deride yağlanma artışı, sivilce oluşturur.

Bazı kadınlarda menapoz sonrası östrojen seviyesinin düşmesi ve testesteronun baskın hale gelmesi nedeniyle de sivilceler olabilir. Bu dönemde, sivilceler kader olarak kabul edilmemelidir. Dermatoloji uzmanı tarafından önerilecek tedavilerle, büyük oranda sivilcelenme yok edilebilir.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın