Sivilce Neden Oluşur?

ileSivilce

Sivilce Neden Oluşur?

SİVİLCE NEDENİ NEDİR?

SİVİLCE NEDEN OLUR VE OLUŞUR NEDENLERİ

Sivilce oluşumundan dört faktör sorumludur. Yağ  kanalında hücresel artış (anormal foliküler keratinizasyon), artmış yağ (sebum) üretimi, Propionibacterium acnes (P.acnes) adlı mikrobun yağ (sebum) içinde çoğalması ve iltihapsal yanıtın (inflamasyon) artması.

Israrcı sivilcede ciltten yağ salınması sivilcesi olmayanlara göre önemli derecede artmıştır. Yağ bezleri erkeklik hormonlarının yani androjenlerin kontrolü altındadır.

Hormon bozuklukları sivilcede yaygın olarak araştırılmıştır. Yumurtalık ve böbreküstü bezlerinden salınan hormon düzeylerinde herhangi bir anormallik saptanmamıştır. Sadece sivilceli hastaların androjen değerleri normal değerler arasında sınıra yakın yüksek bulunmuştur.

Kadınlarda androjen metabolizmasında lokal anormallikler tespit edilmiştir. Androjenler bir miktar yağ bezlerinde de üretilir.  Kanda normal androjen seviyesi olan sivilceli hastalarda,  deride üretilen 3 alfa –androstanediol glucuronide ve androsterone glucoronide seviyeleri yüksek bulunmuştur.

Yağ kanallarında testeronu daha androjenik dihydrotestosterone  dönüştüren tipI 5- alfa reductase aktivitesi yüksek bulunmuştur.

Sivilceli hastalarda yağ bezleri androjene, diğer sivilce şikayeti olmayanlara  göre hassas olabilir. Yani yağ bezleri, normal değerleri yüksek sanıp fazla yağ salgılıyor olabileceği düşünülmektedir.

Genetik eğilim, sivilcede bir çalışmada  birinci derecede akrabalar arasında %50 bulunmuştur. Sivilcede ailevi yatkınlık olabilir.

Sigara sivilceye neden olabilir diye düşünülmüştür. Sigara içenlerde daha sık ve daha şiddetli sivilce şikayeti olmaktadır. Ancak sigara ve sivilce arasındaki bağlantı tam olarak kanıtlanmamıştır.

P.acnes sivilce oluşumunda önemli rolü olan bir bakteridir. Son yıllarda antibiyotiklere dirençli P.acnes oldukça artmıştır. Antibiyotiklere dirençli P.acnes artışı tedavilere yanıtsızlığa neden olmuştur.

Ayrıca şiddetli sivilcelenmelerde P.acnes’e karşı yüksek antikor değerleri saptanmıştır. P. Acnes’e karşı yüksek antikor olması şiddetli iltihasal sivilceyi yapabilir düşüncesi mevcuttur.

Kozmetikler sivilcede rol oynayabilir.  Sürekli devam eden düşük dereceli sivilcede kozmetikler suçlanmıştır. Özellikle yağlı ürünlerle masaj yapılan cilt bakımlarından sonra iltihaplı sivilce atakları tanımlanmıştır.

Stres sivilcede suçlanan faktörlerden bir diğeridir. Stres vücutta kortizon ve androjnleri arttırır. Kana bu maddelerin artması , yağ kanallarını uyararak sivilce oluşumuna neden olabilir.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın