Sivilce (Akne) Tedavisi

ileSivilce

Sivilce (Akne) Tedavisi

Sivilce tedavisi nasıl olmalıdır?

Kalıcı sivilce izleri sivilcenin tedavi edilmemesi sonucu tekrar eden iltihabın cildi çok derin zedelemesi sebebiyle oluşur. Yüzünde sivilce izi kalan hastalarda en çok görülen  sebep  çok uzun süre iyileşmeyen derin sivilce veya aynı yerde sürekli tekrarlayan sivilcelerin olmasıdır. Bu yüzden sivilce izinin en iyi tedavisi sivilceleri  hızla iyileştiren ve tekrarlarını engelleyen sivilce tedavileridir.

Sivilce tedavileri sivilcenin cinsi, şiddeti ve yaşa göre değişir. Ergenlik çağında görülen sivilceler tedaviye en hızlı yanıt veren sivilcelerdir. Bu yaş gurubunda sürme ilaçlar ve tıbbi cilt temizliği genellikle yeterli olur. Bu yaş gurubunun dezavantajı sivilcelerin ısrarla geri dönmesidir.  Bu ihtimali bilip ona göre davranmak yani ısrarla tedaviye devam etmek sivilce izi kalma olasılığını azaltır. Ergenlik çağında kistik ve iz bırakmaya eğilimli sivilce oluşumu varsa kısa süreli ve düşük doz ağızdan ilaçlar kullanılabilir.

Yaş ilerledikçe 18 yaşından sonra sürme ilaçlara yanıt azalmaya başlar. Özellikle 20 yaş sonrası artık hap tedavisi planlanabilir. Çünkü bu yaş gurubunda içten gelen bir sivilce oluşumu varsa sürme ilaçlara yanıt düşük olmaktadır. Ayrıca hastalığın tekrar oranı çok yüksektir. Akne yani sivilce sorunu olanlarda sağlık sorunu yoksa ağızdan hap tedavisi yani isotretinoin kullanılabilir. Bu yaş gurubundaki kadınlarda polikistik over sorunu varsa sivilce tekrarı hapa rağmen yüksektir. Bu yüzden hap tedavisi bittikten sonra bile dermatoloji uzmanıyla  temas kesilmemeli, tekrarlara karşı sürme ilaçlar, uygun ürünler ve tıbbi cilt bakımı ile önlem alınmalıdır.Genç erişkin aknesi olarak adlandırılan 25 yaş civarlarında  şiddetlenen veya ortaya çıkan akne şikayeti ikiye ayrılabilir. Bu yaş gurubunda hormonlara veya strese bağlı içten gelen akne olabilir. Bazı hastalarda ise yanlış makyaj malzemesi ve krem kullanımı sonucu gerçekleşen ciltteki  tıkanmalardan kaynaklanabilir. Yanlış ürün ( güneşten koruyucular, nemlendiriciler, fondöten, pudra, bb-cc kremler vs) söz konusu ise bu ürünlerin kesilip doğru ürün kullanılması, sürme ilaçlar, tıbbi cilt temizliği tedavide yeterli olacaktır. Eğer içerden gelen bir akne söz konusu ise diğer tedavilere ilaveten ağızdan düşük doz veya tam doz isotretinoin düşünülmelidir.

En kolay tedaviler 35 yaş sonrasıdır. Bu yaş gurubunda doğru ürün seçimi, sürme ilaçlar, tıbbi cilt temizliği, kısa süreli ve düşük doz isotretinoin tedaviden hemen yanıt almayı sağlarken tekrar etme olasılığı da çok düşüktür.

Hafif sivilce (akne) tedavileri nedir nasıl uygulanır ?
Hafif sivilceler (akne) topical jel solusyon ve losyonlarla tedavi edilir. Ekstra vitamin ve minerallerin kullanımının tedaviye faydası bulunmamıştır.
Yüzünüzü su ile hafif bir temizleyici sabun veya antiseptik jel kullanarak günde iki kez yıkayın
Sivilce (akne) ürünlerini sadece akne üzerlerine nokta halinde değil tüm etkilelen alanlara yayarak uygulayın.
Sivilce (akne)  tedavi ajanları ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.
Yağsız bir nemlendirici kuruma şikayeti için kullanılabilir.
Yağlı kozmetikler, fondoten, krem ve güneş koruyucular kullanılmamalıdır.
Iyileşme 2-4 ay arasında olabilir.
Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı doktorunuzla görüşülmelidir.
Hafif derecede ki aknelerde genellikle topikal yani dışardan sürme şeklinde ilaçlar kullanılır

Topikal sivilce (akne) ilaçları

Antiseptic deri temizleyicileri

Benzoyil peroxide

Azeleik asit

Antibiotikler: clindamisin eritromisin

Retinoidler: tretionin adapalene

Orta derece sivilcede (akne) tedavisi nasıl uygulanır ?
Bunda topical ajanlar yanısıra oral tedavilerde rahatlıkla uygulanır.
Ayrıca antibiotikler tetrasiklin ve eritromisin doksisiklin, Bayanlarda östrojen ve antiandrojen tedaviler ile diane 35 , spirinololakton vb uygulanır.

Sivilce Tedavisi Dr. Güneş Ertürk VİDEO

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın