Sivilce ve Beslenmenin İlişkisi

ileSivilce

Sivilce ve Beslenmenin İlişkisi

SİVİLCE İLE BESLENMENİN İLİŞKİSİ VAR MIDIR?

SİVİLCE VE BESLENME

Yiyeceklerin sivilce oluşumuna yol açan olumsuz etkileri, ailemiz, arkadaşlarımız ve hatta doktorlarca da ifade edilmektedir. Oysa gıdaların sivilce üzerindeki etkileri tartışmalıdır.

Batı tipi beslenme özellikleri göstermeyen Eskimolar’da, ayrıca Okinawa, Peru gibi bazı ülkelerde sivilceye pek rastlanmaması, sivilcenin yiyeceklerle ilgili olabileceğini akla getirmektedir. Yine de, genetik faktörler de göz önünde tutulması gerektiğinden, bu konu araştırılması gereken bir durumdur.

Glisemik indeks, bir gıdanın veya karbonhidratın kan şekerini yükseltme özelliğidir. Glisemik indeks, 0 ile 100 arasında değişir. Referans olarak glukozun değeri 100 kabul edilerek, diğer karbonhidratların kan şekerini yükseltme gücü veya etkisi sıralanır.

Glisemik indeksi yüksek gıdalar, kan şekerini çok hızlı yükseltir. Eğer glisemik indeks düşükse, o gıda kan şekerini yavaş ve daha az yükseltir. Protein ve yağlar için glisemik indeks söz konusu değildir.

Yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar kan şekerini çok arttırdığı gibi, insülin hormonunu da çok yükseltirler. Kan şekeri ayarlanması, insülin sayesinde olur.

Kandaki şekerin hücrelere girmesini, pankreas bezinden salgılanan insülin hormonu sağlar. Yüksek glisemik indekse sahip, yani kan şekerini hızlı yükselten karbonhidratların fazla yenmesi, kanda insülin hormonunun hep yüksek olmasına, doygunluğun kısa süreli olmasına, acıkma ataklarına ve kilo almaya neden olur.

Yüksek glisemik indeksli beyaz undan yapılmış gıdalar, çikolata, şeker, şekerlemeler, patates ve pirinç yenildikten sonra, kısa sürede kanda şeker oranını yükseltir.

Kan şekerini düşürmek amacı ile insülin hormonu salgılanır. Kanda,  yüksek oranda insülin hormonu bulunması, erkeklik hormonlarının miktarını ve etkinliğini artırabilmektedir.

Ayrıca insülin, insülin benzeri büyüme faktörü insulin like growth factor (IGF-I) olarak adlandırılan bir maddenin oranını yükseltmektedir. IGF-I, kanda erkeklik hormon düzeylerinin artışına ve yağ kanalı hücre sayısının artışına neden olabilmektedir.

Ayrıca, hızla kan şekerinin ve takiben de insülin hormonunun yükselişinin, vücutta iltihapsal bir reaksiyona yol açtığı düşünülmektedir.  Saf karbonhidrat içeren gıdaların vücutta yaptığı bu değişikliklerin, sivilceye neden olabileceği savunulmaktadır.

En son yapılan bir araştırmada, bir gurup sivilceli 15-25 yaş erkek hastaya düşük glisemik indeksli diyeti başlanmıştır. Diğer bir gurup hastaya ise yüksek glisemik indeksli diyet başlanmıştır.

12 haftanın sonunda düşük glisemik indeksli diyet başlanan gurupta sivilce oranında anlamlı azalma tespit edilmiştir.

Polikistik overli hastalarda (PCOS), sivilce sıklıkla görülen bir durumdur. PCOS’da insülin direnci söz konusudur. Bu yüzden bu hastalarda kan şekeri ve insülin oranları yüksektir.

Diyet ve kan şekerini düşüren ilaçların kullanımı ile, polikistik overli hastalarda adet düzensizliği, tüylenme, sivilce gibi şikayetler gerileme göstermektedir.

Yıllar önce yapılan ve çikolatanın sivilceye yol açmadığı sonucu çıkarılan bilimsel bir çalışmanın, günümüzde eksikleri olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışma çok az hastada uygulanmıştır. Bir gurup hastaya çikolata, diğer guruba tatlı şekerlemelerden verilmiştir.

Hastaların yedikleri diğer gıdalar kontrol edilmemiştir. Çalışmanın sonucunda her iki gurup arasında sivilce oranında fark bulunamamış ve çikolatanın sivilce yapmadığına karar verilmiştir. Bu çalışmadan çıkarılan sonucun yetersiz olduğu açıkça ortadadır

Düşük glisemik indeksle beslenmek için:

• Sebze ve meyve daha fazla yenilmelidir.
• Tatlı yerine meyve tercih edilmelidir.
• Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği yenilmelidir.
• Kuru baklagiller daha çok tüketilmelidir.
• Düzenli fındık, badem, ceviz yenilmelidir.
• Balık, tavuk eti, yumurta ve yağsız kımızı et yenilmelidir.
• Yağsız süt ürünleri kullanılmalıdır.
• Alkol azaltılmalıdır.
• Uzak durulacak ve az tüketilecek gıdalar:
– 
Hazır meyve suları (yerine meyve yenilmelidir).
 – Hamur işleri, pasta, kek, kurabiyeler, pizza.
 – Beyaz ekmek
 – Yağda kızarmış, kavrulmuş veya sos ilave edilmiş yiyecekler
 – Tüm katı yağlı gıdalar ( kaymak, krema, mayonez, margarin)
 – İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar
 – Cipsler, gofret dondurma
 – Tatlandırıcılar
 – Kahve kafein
 – Gazoz, kola

Vitamin A, vitamin E, vitamin B6, selenyum, krom ve çinkonun yüksek oranda besinlerle alınmasının, sivilceye faydalı olabileceği söylenmektedir.

Ayrıca doymuş yağdan zengin besinler (tereyağı, margarin, kızartmalar, kırmızı et, cipsler, kurabiyeler, krakerler, pastalar, kekler, poğaça) sivilceyi artırabilir. Doymuş yağlardan yapılan yiyeceklerin, vücutta iltihapsal etkiyi arttırdığı düşünülmektedir.

Sivilce de iltihapla seyreden bir hastalık olduğundan, iltihabı yatıştırıcı özelliği olan yağların kullanılması önerilmektedir. Omega-3 temel yağ asidi, vücuttaki iltihapsal reaksiyonları azaltabilmektedir.

Zeytinyağı, balık, somon, ceviz, keten tohumu, badem, fındık, semiz otu, soya fasulyesi, kuru fasulye, nohut, yeşil yapraklı sebzeler, bol miktarda omega-3 temel yağ asitlerini içerir. Ancak bu iddialar kesin olarak kanıtlanamamıştır.

Bütün bu bilgilerin ışığında, sivilce yiyeceklerden etkileniyor denebilir. Sivilcenin nedenini sadece gıdaya bağlamak için, günümüzde bilgilerimiz henüz yetersizdir.

Daha fazla araştırmalara ihtiyaç vardır. Genel olarak sağlıklı beslenmek, cildimizi de sağlıklı kılacaktır. Dengeli beslenmek, sivilce tedavisinde çok önemlidir.

Gıdalarla aldığımız yararlı maddeler, genel sağlığımıza da katkıda bulunarak cildimizi de sağlıklı kılar. Sağlıklı beslenme, cildi olumlu yönde etkiler.

Her sağlık probleminde olduğu gibi sivilce şikayeti olanların beslenmelerine dikkat etmeleri şarttır. Kötü yağlar ve şekerler yangısal reaksiyonları arttırır.

Katkı maddeli, kızartma, beyaz unlu, şekerli  gıdalarda uzak durun. Cildinizdeki yağlanmanın ve sivilce ataklarının azaldığını göreceksiniz. Kötü beslenme sivilce nedeni değildir ancak sivilceleri arttırır.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın