Sivilceler Nasıl Geçer ?

ileSivilce

Sivilceler Nasıl Geçer ?

Sivilce Nasıl Geçer Yöntemleri Nelerdir ?
Sivilce en çok ergenlik çağında ve genç erişkinlerde görülür. Özellikle,  yüz, sırt ve omuz gibi görünür bölgeleri etkiler. Hayatın en güzel ve  genç çağında, bu  bölgelerin yağlı, kırmızı, kabarık, iltihaplı ve izli  görünümü rahatsız edicidir. Sivilceleri sürekli çıktığı aktif dönemin verdiği rahatsızlık bir yana, tedavi edilmeyen sivilceler ciltte hayat boyu devam eden  izler bırakabilirler. Pek çok insanın inandığının tersine sivilce, sadece sıkıldığı ve oynandığı için iz bırakmamaktadır. Sivilceden sonra kalıcı iz kalmasının nedeni, çoğu kez sivilcenin derinliği ve şiddetidir. Çok iltihaplı, büyük ve tedavi edilmeden uzun süre kalan sivilceler iz bırakabilirler. Sivilce ne kadar şiddetli ve derinse, o ölçüde  iz bırakma riski vardır. Öncelikle bir tedavinin en önemli hedeflerinden biri, iyileşmekte olan kist ve nodüllerin iz bırakmasını engellemektir. İzler ortaya çıktıktan sonra, cildi pürüzsüz bir hale getirmek oldukça zordur. Ayrıca tedaviler, hastanın sivilceli olarak geçirebileceği 1- 10 yıl gibi bir süreyi kısaltmaktadır. Bütün bunlar nedeniyle sivilce zamanında tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
1. Sivilce tedavisinde, sivilcenin tipi ve şiddeti tespit edilmelidir. Sivilcenin tipi ve şiddetine uygun bir tedaviye başlanmalıdır. İlerleyen aşamalarda, tedavi yöntemleri duruma göre tekrar değerlendirilmelidir.
2. Herhangi bir sivilce tedavisinde iyileşmeler, 2. ayda görülmeye başlar. Bu dönemde iyileşme beklentisi %30- 40 oranında olmalıdır.  Sivilce tedavisinde ilk 1-1.5 ay en zor dönemdir. Çünkü cilt başlangıçta ilaçlara olumsuz tepki verebilir. Ciltte kuruluk, pullanma, soyulma ve kızarıklık olabilir. Sivilceler ilk dönemde alevlenebilir ve  iltihaplı sivilcelerde artış görülebilir. Özellikle çok sayıda kapalı komedonu olan hastalarda ilk aylarda sivilce artışı kaçınılmazdır. Bilmeniz gereken, bunun geçici bir durum olduğudur. Bu dönemde şikayetler aşırı olursa, doktorunuzun önereceği yardımcı dermatokozmetik ürünler, komedon temizliği ve ilaçlar ile bu dönem rahatça atlatılabilir. Cilt genellikle 1.5-2 ayda tedaviye alışır ve iyileşmeler başlar. Tamamen düzelme, 4-8 ay arasında değişebilir.
3. Sivilce tedavisi uzun bir süreçtir. Tüm sivilce tedavileri,  var olan sivilceleri yok ederken, yeni sivilce oluşumunu engelleyerek etkili olmaktadır. Eğer sivilceler 6-8 haftada iyileşmeye başlamadıysa tedavinin gözden geçirilip, değiştirilmesi gerekir.
4. Dermatoloğunuz size, sürülerek kullanılan, ciltteki gözeneklerin  tıkanmasını engelleyen ve gözenekleri temizleyen, bakterileri azaltan ve iltihabı dindiren  A vitamini (retinoidler), antibiyotik, dezenfektan ve kurutucu maddeler içeren terkipler, krem, jel veya losyonlar önerebilir. Bu ürünler bazen ciltte soyulma, kuruluk, kızarıklık ve hassasiyet yaratabilir. Sivilce tedavisi sırasında ortaya çıkan bu tür deri tahrişleri geçicidir. Deride kalıcı leke ve izlere neden olmaz. Ancak deride kızarıklık, soyulmalar ve kaşıntı fazla olursa tedavi devam etmek zordur  ve tedavi yarım kalabilir. Bu tür yan etkiler, nemlendirici ve yatıştırıcı  kremler kullanılarak engellenebilir.
5. Ağız yoluyla kullanılan antibiyiotikler orta dereceli ve şiddetli sivilcede kullanılırlar. Antibiotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltarak, kızarıklık ve iltihaplanmalarda azalmayı sağlarlar. Doğum kontrol hapları, hormon bozukluğu olan ve diğer tedavilere yanıt vermeyen  kadın hastalarda, tedavi maksadıyla  kullanılabilirler. Derin iz bırakan sivilceler, tedaviye yanıt alınmayan sivilceler  veya tedaviyle iyileşen ancak çok kısa sürede tekrar eden sivilceler olduğunda, ağızdan isotretinoin tedavisine geçilebilir.
6. Dermatoloğunuz, siyah noktacıkları, beyaz yağ butonlarını ve iltihaplı keseciklerini özel aletlerle temizleyebilir. Eğer geniş kırmızı ve derin sivilceleriniz varsa, bunların içine kortizon injekte ederek, hemen iyileşmesini sağlayabilir. Sivilce tedavi etmek ve izlerini gidermek maksadıyla, tedavilerin yanı sıra meyve asitli ve salisilik asitli yüzeysel peelingler uygulayabilir. İltihaplı sivilceleri ve kırmızı izleri azaltmak maksadıyla lazer ve ışık tedavileri yapılabilir.
7. Hiçbir zaman, kendiniz sivilcelerle  oynamamalısınız. Sivilceler sıkılıp kopartılmamalıdır.Sivilceyi derinleştirerek daha fazla büyümesine ve iz bırakmasına neden olabilirsiniz. Sivilceyi alevlendirebileceği için, tahriş edici, ovalayıcı tarzda deri temizliğinden kaçınılmalıdır.
8. Makyaj malzemeleri, losyonlar veya alınan ilaçlar sivilceye sebep olabilir. Dermatoloğunuzla görüşürken kullandığınız ilaç ve ürünleri iyi belirtmeniz gerekir. Tedavi  esnasında cildi aşırı kurutan veya yağlandıran temizleme ürünleri ve toniklerden kaçınılmalıdır. Sivilceli hastaların cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kesinlikle yağsız olmalıdır. Mümkünse fondoten ve pudra kullanılmamalıdır. Sosyal ve psikolojik nedenlerle kapatıcı kullanılması gerekiyorsa yağ içermeyen sivilceli ciltlere özel fondoten veya pudra kullanılabilir.  Cilt bakımında yağ içermeyen ve yatıştırıcı özelliği olan, sivilceli ciltler için özel üretilmiş nemlendiriciler ve güneş koruyucular kullanılmalıdır.
Sivilce tedavisi sırasında verilen ilaçları anlamak için içeriklerine bakabilirsiniz. Her ilacı bir faydası vardır. Ancak yeterli olup olmayacağını zaman gösterir. Tedaviler sivilcenin tipine, şiddetine  göre yapılır. Önce basitten başlanır daha sonra cilt alıştıkça tedaviler ağırlaştırılabilir.
Tedavilerde  4-6 ay arasında iyileşmenin görülmesi gereklidir. İyileşme yoksa tedaviler gözden geçirilmeli veya yardımcı tedaviler eklenmelidir.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın