Sivilcenin Psikolojik Etkileri

ileSivilce

Sivilcenin Psikolojik Etkileri

SİVİLCENİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Sevgili gençler, lütfen bu bölümü ailenize de okutun. Sizleri çok seven ailelerinize, sivilcenin basit bir problem olmadığını gösterin. Sivilce, yüzde yaptığı yaralar ve ciltte hayat boyu kalabilen derin izler bırakması nedeniyle psikolojik olarak insanları etkilemektedir.

Oysa pek çok insan sivilceyi basit ve geçici ergenlik çağı hastalığı olarak görmektedir. Bu çok yanlış bir düşüncedir.

Sivilce, sosyal ve psikolojik etkiye sahip bir hastalıktır. Sivilcenin kişide yarattığı psikolojik tesir, sivilcenin şiddeti ile alakalı değildir. Çok hafif sivilce problemi olanlarda bile kendine güvensizlik gelişebilir.

Sivilcede en çok yüz bölgesi tutulur. Yüz görünümü kişinin ilk imajını etkiler. Bu yüzden sivilceler yoğun olmasa bile kişinin sosyal ve psikolojik fonksiyonlarını etkilemektedir.

Sivilcenin sosyal ve psikolojik etkileri en çok ergenlik çağında olur. Çünkü ergenlik çağı, kişiliğin gelişmekte olduğu bir dönemdir. Bu dönemde yaşıtları tarafından beğenilmek ve kabul görmek çok önemlidir. Fiziksel görünüm ve çekicilik, yaşıtları tarafından çok önemsenmektedir.

Sivilce ergenlik çağı dışında, özellikle genç kadınları yaygın olarak etkiler ve bu yaş gurubunda da psikolojik yan etkileri vardır. kadınlar 25-40 yaş arasında, annelik, cinsel yaşam, kariyer planları ve yaşlanmayla ilgili endişelere sahiptirler.

Sivilcelerin bu dönemde ortaya çıkması, kadınlara daha fazla stres yaratmaktadır.

Stres sivilceyi şiddetlendirmekle birlikte, sivilce de stres yaratabilmektedir. Sivilce egzema ve sedef hastalığından daha fazla psikososyal etkilere neden olmaktadır. Sivilceli hastalarda, sosyal ilişkide zorluklar,sosyal fobi, ağrı ve keyifsizlik gibi psikosomatik bulgular olabilir.

Yapılan çalışmalarda, sivilceli kişlerin daha sinirli oldukları saptanmıştır. Sivilceden dolayı kendine güvensizlik mevcuttur. Dış görünümün bozulması nedeniyle depresyon görülmüştir.

Depresyon, mutsuzluk ve sinirlik sivilcenin şiddetiyle orantılı olarak artmaktadır. Araştırmalarda, sivilceli kişilerde depresyon %18-44 ve intihara eğilim oranı %7.2 bulunmuştur.

Sivicenin kişisel tavır üzerindeki etkileri:

Sivilceli hastaların bir kısmı göz temasından kaçınır.

Bazı sivilceli hastalar, saçlarını uzatarak yüzlerini kapatmaya çalışırlar. Bazı genç kızlar ise sivilcelerin gözükmemesi için, sivilceleri arttırdığını bilmelerine rağmen, yoğun kapatıcı makyaj ürünleri kullanırlar.

Sırt ve göğsünde sivilcesi olanlar, spor aktivitelerine katılmaktan kaçınırlar. Kıyafet değiştirirken görünmek istemezler.

Sivilcenin sosyal etkileri:

Özellikle yüzünde sivilce olan hastalar, diğer yaşıtları tarafından acımasızca alaya alınabilirler.

Bazı hastalar, sivilceleri nedeniyle, yeni ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmaya karşı isteksizlik duyabilirler. Ergenlik çağında kendine güven eksikliğinden dolayı insanlarla tanışıp arkadaş olmaktan kaçınırlar.

Oldukça utangaç görünebilirler. Bu nedenle, başka insanlar tarafından değişik ve itici bulunabilirler. Hatta bazılarında sosyal fobi gelişebilir.

Eğitim ve iş hayatındaki etkileri:

Bazı sivilceli hastalar okula gitmeye isteksizdirler. Bazıları ise okulu terkederek eğitimlerini ve gelecekteki iş yaşamlarını riske atarlar.

Sivilce, kariyer seçeneklerini azaltır. Dış görünüşe dayalı işleri tercih edemezler.

Sivilceli hastalar, iş başvurularında daha az başarılı olurlar. Ciltlerinin benekli görünümü nedeniyle kendine güvensizdirler. İşe alacak kişileri etkilemeyi başaramayabilirler.

Iş hayatında sivilceli kişilerin, sivilcesizlere göre daha az başarılı oldukları görülmüştür.

Sivilcenin duygusal yan etkileri

– Gerginlik
– Depresyon
– Mutsuzluk
– Kızgınlık
– Özgüven eksikliği

Sivilcede görülen psiko-sosyal problemler

– Spor yapmada, dışarı çıkmada ve arkadaş edinmede isteksizlik
– Derslerde başarısızlık
– Meslek edinme ve sürdürmede başarısızlık

Sivilceli hastalar ciddi hastalıklar olarak kabul gören astım, diyabet, sara, romatizma ve kronik ağrı kadar psikolojik ve sosyal problemlere yol açmaktadır. Sivilce yaşam kalitesinde belirgin bozulmaya neden olmaktadır. Sivilce nedeniyle yaşam kalitesindeki bozulma ne kadar fazlaysa gerginlik ve depresyon düzeyi de o kadar çok olmaktadır.

Sivilcenin psikolojik yan tesirleri sivilcelerin tedavi edilmesiyle geriler. Sivilce günümüzde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak burada en önemli nokta, sivilce izi tedavisi nin uzun süreli olduğunu ve takip etmek gerektiğini bilmektir.

Tıbbi tedaviler, doktor kontrolünde düzenli cilt bakımları ve doğru cilt ürününü kullanmak, sivilceden kurtulmanızı sağlar. Cildimiz doğal giysimizdir. Bu giysinin temiz ve bakımlı gözükmesi, hayatta her zaman bize avantajlar sağlar.

Sivilcenin cildimizde yarattığı tahribatın yanısıra, ruhumuzda da yaralar açtığını unutmayalım. Mutlaka sivilcelerimizin tedavisine gayret gösterelim.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın