Yaşlılık Lekeleri Nasıl Giderilir? Tedavi Yöntemleri

ileSivilce

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Giderilir? Tedavi Yöntemleri

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer

Yaşlılık lekeleri olarak bilinen kahverengi lekeler yaşam boyunca güneşe çok maruz kalan çoğunlukla el, yüz, boyun gibi bölgelerde görülmektedir. Açık tenli insanlarda genellikle daha sık rastlanmaktadır. Bu yaşlılık lekelerinin neden oluştuğunu ve nasıl tedavi edileceğine dair bilgileri bu yazıda edinebilirsiniz. Melanin adı verilen, cilde rengini veren pigmentler, melonositler olarak bilinen hücreler tarafından üretilirler.

Melanin yoğunlaşması yaşandığı için yaşla birlikte ellerde kahverengi lekeler oluşur. Ellerdeki bu kahverengi lekeler uzun süre ilaç kullanımında, hormonal dengesizliklerde, gebelik döneminde, karaciğer rahatsızlıklarında, stres ve genetik nedenlerle de ortaya çıkmaktadır. Bu lekelerden kozmetik yöntemlerle kurtulmak mümkün olabilmektedir. Microdermabrasion işlemi ve kimyasal peeling bu kozmetik yöntemlerdir. Microdermabrasion işlemi, cildin üst katmanı üzerine basınçla püskürtülen kristallerin cildin yenilenmesini sağlaması ile yapılır. Kimyasal peeling ise cildin üst tabakasının belirli kimyasallar ile soyularak alttan yeni ve lekesiz cildin çıkmasını sağlamak üzere yapılan bir uygulamadır. Dermatoloji kliniklerinde, kahverengi lekelerin tedavisi için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise lazer uygulamasıdır. Lazer uygulaması ciltteki melanin seviyesine etki ederek lekeleri gidermektedir. Kahverengi lekeler deriden kabarık et beni şeklindeyse 1,2 seansta lazer veya buz tedavisi ile giderilebilir. Deriden kabarık olmayan leke şeklinde ise kimyasal peeling, buz tedavisi veya lazer tedavisiyle 1-4 seans arası, 1 ay aralıklarla tedavi edilebilir. Yapılan işlem sonrası 1 hafta süren renk değişikliği ve kabuklanma görülebilir. Ancak bu geçici bir durumdur.

Yaşlılık lekesi tedavisinde kullanılan lazer yöntemleri ise;

Intense Pulsed Lıght(IPL), KTP lazer, fraksiyonel lazer, CO2 lazer ve erbium lazerdir.
Ayrıca kahverengi lekelerden kurtulmak veya görünümlerini aza indirgemek için bazı kozmetik kremler kullanılabilir. Günlük hayatta el ve yüzünüzdeki lekelerin oluşumunu engellemek için yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanabilirsiniz. Yatmadan önce içinde C vitamini, yeşil çay özlü veya salisilik asit bulunan el kremi kullanmak da ellerdeki kahverengi lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir önceki konumuz olan Cildiye bilim yani dalı dermatoloji nedir adlı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Yazar hakkında

Sivilce administrator

Bir cevap yazın