Etiket arşivi: kırmızı

ileSivilce

Kırmızı Sivilce Lekesi Tedavisi

Kırmızı Sivilce Lekesi

Kırmızı sivilce lekeleri genellikle sivilcesi halen devam eden veya tedavisi yeni bitmiş akne hastalarında görülür. Normalde çok derin olmayan bir sivilce lekesi ortalama 2-3 ayda geçer. Eğer bir sivilce lekesi 6 aydan fazla süredir devam ediyorsa bu bölgede derin iz kalacağının habercisi olabilir.

Sivilce tedavisi devam ederken fazla miktarda ve koyu renkli kırmızı leke varsa kalıcı olmaması için akne tedavisine leke tedavisi eklenmesinde fayda vardır. Meyve asit  peelingleri  hem sivilceye hem lekelere iyi geldiği için ilk seçenek olabilir. Daha derin koyu lekelerde  LED,  nonablatif yani cildi soymayan fraksiyonel lazer, intense pulsed light (IPL) gibi lazer-ışık tedavilerin eklenmesi  lekelerin hızla düzelmesini sağlarken kalıcı olmasına engel olur.

Akne tedavisi tamamlanmış ve kırmızı lekesi çok olan hastalarda meyve asit peeling, laze-ışık tedavileri birlikte kullanılarak daha etkili sonuçlar alınabilir. Kırmızı lekelerin ize dönmesine engel olunabilir.

Ayrıca akne tekrar meyilli kronik bir hastalıktır. Sivilcelerin tedavi edilmesi bir daha tekrar etmeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden tedavilerden sonra bu gerçeği bilip gerekli  önlemleri almak sivilce ve lekelerin geri dönmesine engel olur. Bu önlemlerin en önemlileri  doğru cilt bakım ve makyaj ürünü seçimi,  gerektiği zaman kısa süreli sürme veya ağızdan ilaç kullanımı ve tıbbi cilt bakımı ile tıkalı gözeneklerin temizlenmesidir. Ayrıca akneye eğilimli ciltlerin kış aylarında A vitamini yani retinoik asit içeren ilaç şeklindeki kremleri haftada 1-4 kullanılması  hem sivilceyi engeller hem de A vitamini cildi onardığı için lekeler daha hızlı silinir.