Etiket arşivi: sivilce

ileSivilce

Kırmızı Sivilce Lekesi Tedavisi

Kırmızı Sivilce Lekesi

Kırmızı sivilce lekeleri genellikle sivilcesi halen devam eden veya tedavisi yeni bitmiş akne hastalarında görülür. Normalde çok derin olmayan bir sivilce lekesi ortalama 2-3 ayda geçer. Eğer bir sivilce lekesi 6 aydan fazla süredir devam ediyorsa bu bölgede derin iz kalacağının habercisi olabilir.

Sivilce tedavisi devam ederken fazla miktarda ve koyu renkli kırmızı leke varsa kalıcı olmaması için akne tedavisine leke tedavisi eklenmesinde fayda vardır. Meyve asit  peelingleri  hem sivilceye hem lekelere iyi geldiği için ilk seçenek olabilir. Daha derin koyu lekelerde  LED,  nonablatif yani cildi soymayan fraksiyonel lazer, intense pulsed light (IPL) gibi lazer-ışık tedavilerin eklenmesi  lekelerin hızla düzelmesini sağlarken kalıcı olmasına engel olur.

Akne tedavisi tamamlanmış ve kırmızı lekesi çok olan hastalarda meyve asit peeling, laze-ışık tedavileri birlikte kullanılarak daha etkili sonuçlar alınabilir. Kırmızı lekelerin ize dönmesine engel olunabilir.

Ayrıca akne tekrar meyilli kronik bir hastalıktır. Sivilcelerin tedavi edilmesi bir daha tekrar etmeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden tedavilerden sonra bu gerçeği bilip gerekli  önlemleri almak sivilce ve lekelerin geri dönmesine engel olur. Bu önlemlerin en önemlileri  doğru cilt bakım ve makyaj ürünü seçimi,  gerektiği zaman kısa süreli sürme veya ağızdan ilaç kullanımı ve tıbbi cilt bakımı ile tıkalı gözeneklerin temizlenmesidir. Ayrıca akneye eğilimli ciltlerin kış aylarında A vitamini yani retinoik asit içeren ilaç şeklindeki kremleri haftada 1-4 kullanılması  hem sivilceyi engeller hem de A vitamini cildi onardığı için lekeler daha hızlı silinir.

ileSivilce

Sivilce (Akne) Tedavisi

Sivilce tedavisi nasıl olmalıdır?

Kalıcı sivilce izleri sivilcenin tedavi edilmemesi sonucu tekrar eden iltihabın cildi çok derin zedelemesi sebebiyle oluşur. Yüzünde sivilce izi kalan hastalarda en çok görülen  sebep  çok uzun süre iyileşmeyen derin sivilce veya aynı yerde sürekli tekrarlayan sivilcelerin olmasıdır. Bu yüzden sivilce izinin en iyi tedavisi sivilceleri  hızla iyileştiren ve tekrarlarını engelleyen sivilce tedavileridir.

Sivilce tedavileri sivilcenin cinsi, şiddeti ve yaşa göre değişir. Ergenlik çağında görülen sivilceler tedaviye en hızlı yanıt veren sivilcelerdir. Bu yaş gurubunda sürme ilaçlar ve tıbbi cilt temizliği genellikle yeterli olur. Bu yaş gurubunun dezavantajı sivilcelerin ısrarla geri dönmesidir.  Bu ihtimali bilip ona göre davranmak yani ısrarla tedaviye devam etmek sivilce izi kalma olasılığını azaltır. Ergenlik çağında kistik ve iz bırakmaya eğilimli sivilce oluşumu varsa kısa süreli ve düşük doz ağızdan ilaçlar kullanılabilir.

Yaş ilerledikçe 18 yaşından sonra sürme ilaçlara yanıt azalmaya başlar. Özellikle 20 yaş sonrası artık hap tedavisi planlanabilir. Çünkü bu yaş gurubunda içten gelen bir sivilce oluşumu varsa sürme ilaçlara yanıt düşük olmaktadır. Ayrıca hastalığın tekrar oranı çok yüksektir. Akne yani sivilce sorunu olanlarda sağlık sorunu yoksa ağızdan hap tedavisi yani isotretinoin kullanılabilir. Bu yaş gurubundaki kadınlarda polikistik over sorunu varsa sivilce tekrarı hapa rağmen yüksektir. Bu yüzden hap tedavisi bittikten sonra bile dermatoloji uzmanıyla  temas kesilmemeli, tekrarlara karşı sürme ilaçlar, uygun ürünler ve tıbbi cilt bakımı ile önlem alınmalıdır.Genç erişkin aknesi olarak adlandırılan 25 yaş civarlarında  şiddetlenen veya ortaya çıkan akne şikayeti ikiye ayrılabilir. Bu yaş gurubunda hormonlara veya strese bağlı içten gelen akne olabilir. Bazı hastalarda ise yanlış makyaj malzemesi ve krem kullanımı sonucu gerçekleşen ciltteki  tıkanmalardan kaynaklanabilir. Yanlış ürün ( güneşten koruyucular, nemlendiriciler, fondöten, pudra, bb-cc kremler vs) söz konusu ise bu ürünlerin kesilip doğru ürün kullanılması, sürme ilaçlar, tıbbi cilt temizliği tedavide yeterli olacaktır. Eğer içerden gelen bir akne söz konusu ise diğer tedavilere ilaveten ağızdan düşük doz veya tam doz isotretinoin düşünülmelidir.

En kolay tedaviler 35 yaş sonrasıdır. Bu yaş gurubunda doğru ürün seçimi, sürme ilaçlar, tıbbi cilt temizliği, kısa süreli ve düşük doz isotretinoin tedaviden hemen yanıt almayı sağlarken tekrar etme olasılığı da çok düşüktür.

Hafif sivilce (akne) tedavileri nedir nasıl uygulanır ?
Hafif sivilceler (akne) topical jel solusyon ve losyonlarla tedavi edilir. Ekstra vitamin ve minerallerin kullanımının tedaviye faydası bulunmamıştır.
Yüzünüzü su ile hafif bir temizleyici sabun veya antiseptik jel kullanarak günde iki kez yıkayın
Sivilce (akne) ürünlerini sadece akne üzerlerine nokta halinde değil tüm etkilelen alanlara yayarak uygulayın.
Sivilce (akne)  tedavi ajanları ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.
Yağsız bir nemlendirici kuruma şikayeti için kullanılabilir.
Yağlı kozmetikler, fondoten, krem ve güneş koruyucular kullanılmamalıdır.
Iyileşme 2-4 ay arasında olabilir.
Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı doktorunuzla görüşülmelidir.
Hafif derecede ki aknelerde genellikle topikal yani dışardan sürme şeklinde ilaçlar kullanılır

Topikal sivilce (akne) ilaçları

Antiseptic deri temizleyicileri

Benzoyil peroxide

Azeleik asit

Antibiotikler: clindamisin eritromisin

Retinoidler: tretionin adapalene

Orta derece sivilcede (akne) tedavisi nasıl uygulanır ?
Bunda topical ajanlar yanısıra oral tedavilerde rahatlıkla uygulanır.
Ayrıca antibiotikler tetrasiklin ve eritromisin doksisiklin, Bayanlarda östrojen ve antiandrojen tedaviler ile diane 35 , spirinololakton vb uygulanır.

Sivilce Tedavisi Dr. Güneş Ertürk VİDEO